Termoform Şekillendirme

Termoform Şekillendirme

Termoform Şekillendirme
Termoform, sıcak şekillendirme ya da vakum plastik; kısaca, ekstruder levha hattından istenen ebatlarda çıkan levhanın, rezistanslar aracılığıyla ısıtıldıktan sonra kalıpların üzerine vakumlanarak şekillendirilmesi yöntemidir.

Enjeksiyon plastiğe göre, üretim ve kullanım açısından iyi ya da kötü yönleri bulunmaktadır. Vakum plastik yöntemiyle üretilen parçalar genelde büyük parçalar olmakla birlikte, üçüncü boyuttaki derin girinti ve çıkıntıları çok kapsamamaktadır. Şöyle ki, vakum kalıplarında, kalıp zemininin, makina tablosuna oturması gerekliliğinden ötürü, kalıbın altına yapacağınız bir ilave, gereksiz olacaktır.

Levha yumuşayıncaya kadar fakat erimeyecek şekilde ısıtılır. Kalıp boşluğundaki hava emilerek vakum elde edilir. Atmosfer basıncı, ısıtılmış levhaya bastırarak onun kalıbın şeklini almasına sebep olur. Levha soğuyup sertleşinceye kadar vakum uygulanır. Biçimlendirilen parçalar kalıptan alınarak düzeltilir.

Enjeksiyon plastikte olan bazı klips benzeri tutucular, vakum plastikte daha sonradan farklı yöntemlerde montaj edilebilir. Bunun yanında vakum kalıpları, enjeksiyon kalıplarına göre daha az karmaşıktır.

Sektörler ve Ürün Grupları:
Otomotiv Sektörü: Çamurluk davlumbazları, marşbiyeller, konsollar, koltuk sırt-mekanizma-kolçak kapakları
Üretim Sektörü: Ürün taşıyıcı kasalar, seperatörler
Gıda Sektörü: Ürün taşıyıcı kasalar, seperatörler
Mobilya Sektörü: Koltuk mekanizma kapakları, sırt kapakları, kolçakları
Güzellik ve Bakım Sektörü: Koltuk mekanizma, sırt kapakları, kolçaklar, lavabolar, çekmeceler, yıkama setlerine ait tamamlayıcı parçalar.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
(Visited 346 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment