Plastik Ekstruzyon Makineleri

Plastik Ekstruzyon Makineleri

Plastik EkstruzyonMakineleri
Plastik ekstrüzyon makineleri enjeksiyon makinelerine çok benzemektedir. Plastik ekstrüzyon hatları ve plastik Ekstruzyon makineleri 3 bölümden oluşur.

Plastik Ekstruderler
Plastik ekstruder arka grubu (Vakumlu kalibratör masaları, Soğutma Banyoları)

Plastik ekstruder ön grubu (granüle göre değişiklik göstermekle beraber bunlar granül kurutucular, dozajlayıcılar, agromel)

Plastik Ekstruzyon makineleri ve Plastik Ekstruderler
Plastik ekstruder, kovan vida ısıtıcalar fanlar ve kalıptan oluşur. Granül toz veya geridönüş hammadde ekstruder içinde ısı ve kinetik enerji ile plastifikasyona uğrar. Plastifiye olmuş malzeme kalıpta şekil alaraka çıkar. Sıcaklırlar hammaddeye göre değişkenlik gösterir. Teflon ve PEEK gibi malzemelerde 300C derecenin üzerindedir. PVC ekstruderlerinde sıcaklık formulasyon, granüle kovan vida ve kalıba göre değişir. PVC amorf malzeme olduğu için net bir erime sıcaklığı yoktur.

Ekstruder Tipleri

 • Tek Vidalı (Burgu)
 • Çift Vidalı (Burgu)
 • 3 ve daha fazla Vidalı
 • Planet Ekstruder
 • 1.5 Vidalı Ekstruderler
 • Bu ekstruder tipleri daha fazla artırılsa da temelde Tek Vidalı ekstruzyon makineleri Türkiye?de en çok kullanılan makinelerdir.
Bunu da oku :  Plastik Kırma Makinesi

Tek vida ekstrüzyon makinleri fiyatı bakımından ucuz olması, kolay çalıştırılabilir olması ve kolay bakım dolayısıyla tercih edilir.

Çift vida ekstruzyon makineleri fiyat olarak daha pahalıdır, fakat farklı, ucuz formulasyonlarla ve geri dönüşümle daha rahat çalışabilir.

Çift vida için hammadde (pvc vb.) formulasyonunda tecrübeli ve deneyimli olmak gerekmektedir.

Plastik Ekstruzyon makineleri (Plastik Ekstruder) arka grubu
Plastik ekstruzyon makineleri için kaliteyi belirleyen çekiciler, kesiciler ve sarıcılar (Kangallama) makineleri kalıptan çıkan ürünü çeker. Burda çekme hızında %1 değişim teknik profillerde geometrik toleransların bozulmasına yol açar. %1 değişim 300mm boru profilde 3mm olacaktır.

Burda profil çekicilerden bahsediceğiz, bu çekicilere ek olarak poşet ve film makinelerinde kullanılan çekicilerde vardır.

Çekiciler

 • Tekerli Çekici
 • Paletli Çekici (Katerpillar Çekici Makinası)
 • Godet Monofilament Silindir Çekiciler (Monofilament Çekici)
 • Kalender Makinaları (PVC levha ve Plastik levha üretiminde kullanılır)
 • Plastik Ekstruzyon makineleri (Plastik ekstruder) ön grubu

Granül kurutucular, dozajlayıcılar, agromel granülü ekstruzyondan önceki ön işleme tabi tutar. Özellikle Adana Mersin gibi nemli yerlerde plastik havadaki nemi alır ve işleme sırasında gaz çıkışı sorunlarına yol açar. Bu gaz hem insan sağlığı açısından hem de kalite açısından zararlıdır. Abs nem alırsa HCN (Gaz odalarında kullanılan gaz), PVC nem alırsa HCL (En güçlü asit) ortaya çıkar.

Bunu da oku :  Polistiren (PS) ve Polipropilen (PP) Geri Kazanımı

Bu yüzden granül ekstrüzyona girmeden önce mutlaka kurutulmalıdır. Kurutucular granülü kurutur ve ön ısıl işlem tamamlanır.

ADS
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 699 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment