Şişirme makinelerinde Kazaya Neden Olabilecek Faktörler

Şişirme makinelerinde Kaza

Şişirme makinelerinde Kazaya Neden Olabilecek Faktörler
Plastik şişe, damacana vb. ürünlerin imalatında kullanılmaktadır. Plastik hammaddeleri ısıtıp plastikleştiren, bunları bir kalıp içerisinde şişirerek içi boş plastik kapları üreten makinelerdir.Ekstrüzyon şişirme makineleri ve enjeksiyon şişirme makineleri olmak üzere şişirme makinelerinin çeşitleri bulunmaktadır. Ekstrüzyon şişirme makineleri tek istasyonlu şişirme makineleri, çift istasyonlu şişirme makineleri, akümülatif kafa şişirme makineleri ve ko-ekstrüzyon şişirme makineleri olmak üzere 4 çeşittir. Enjeksiyon şişirme makineleri de enjeksiyon şişirme kalıplama makineleri ve enjeksiyon gerdirmeli şişirme kalıplama makineleri olmak üzere iki çeşittir.

Ekstrüzyon şişirme makineleri şişirme teknolojisinde en çok kullanılan metotlardan biridir. Bu makineler ekstruder ünitesi, mengene ve tutma ünitesi, şişirme ünitesi, kontrol sistemi ve 19 elektrik panosu, parison, kontrol sistemi, hidrolik ve pnömatik kontrol üniteleri, yağlama sistemi, güvenlik aygıtları ve yardımcı ekipmanlardan oluşmaktadır.

Enjeksiyon şişirme kalıplama, termoplastikler kullanılarak içi boş kapların üretimi için uygulanan bir biçimlendirme yöntemidir. Enjeksiyon şişirme kalıplama makineleri ile PET, PVC, gibi plastik şişe malzemeler üretilebilmektedir. Preform besleme ünitesi, fırın grubu, transfer ünitesi, şişirme ünitesi, yardımcı üniteler, elektrik panosu ve kontrol paneli ile güvenlik ve koruma araçlarından oluşmaktadır.

Bunu da oku :  Plastik Ürün İmalat Sektöründe Meslek Hastalıkları

Şişirme Kalıplama Makinelerinde Kazaya Neden Olabilecek Faktörler Ve Alınabilecek Önlemler
1992-1996 yılları arasında Yaralanma, Hastalık ve Tehlikeli Olayların Raporlanması Mevzuatı (RIDDOR) kapsamında HSE’ ye raporlanmış şişirme kalıplama makinelerinde 219 adet kaza tespit edilmiştir. 1986-1996 yılları arasında HSE müfettişleri tarafından şişirme kalıplama makinelerinde yaklaşık 80 kaza incelenmiştir. makinelerindeki kazalara sebep olan makine parçalarını ve meydana gelen durumları özetlemektedir.

Kazaların çoğunluğunun meydana gelmesinin sebebi, yetersiz emniyet tertibatının takılmış olması; emniyet tertibatının sökülmüş, hasarlı, devreden çıkarılmış veya onarılmadan kalmış olması veya emniyet tertibatının genelde ayar veya bakım işlemi için devreden çıkarılmasıdır. Plastik Üreticileri Sağlık ve Güvenlik İşbirliği Komitesi ile istişare edilerek Sağlık ve Güvenlik Amiri (HSE) tarafından hazırlanan föyde, Şubat 1996?dan önce tedarik edilen şişirme kalıplama makineleri için standartlardaki önemli tehlikelerle ilgili genel kabul gören ve pratik emniyet yöntemlerini özetleyen durum aşağıdaki gibidir:

Kalıp bölgesindeki tehlikeli hareketli parçalar için bu kısımlar pnömatik, hidrolik veya elektrikli aksamla kilitlenmelidir ve etrafını tam kapatacak sabit bir muhafaza olmalıdır. Kalıp bölgesi, belirlenmiş emniyet sistemleri tarafından korunmuyorsa diğer tehlikeli parçalar ve teslimat kısmındaki boşluktan ulaşabilen tehlikeli hareketli parçalar için operatörün tehlike bölgesine erişmesini önlemek için emniyet mesafelerini dikkate alarak yerleştirilmiş mesafeli bir muhafaza veya sabit bir muhafaza veya bir arıza tespit edildiğinde başka tehlikeli hareketleri önlemek için tek kanallı interloklu muhafaza kullanılmalıdır.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]
(Visited 378 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment